Nezaměstnanost v březnu klesla na 6,67 %

0
288

Míra evidované nezaměstnanosti na Slovensku v březnu letošního roku dosáhla 6,67%. Klesla tak oproti únoru, když činila 6,86 %. Snížila se i meziročně, a to o 1,31 procentního bodu. Informoval o tom ve středu na tiskové konferenci ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina).

„Jsme velmi rádi, že ani konflikt v sousední zemi, na Ukrajině, nezpůsobil, že by se pokles nezaměstnanosti zastavil,“ konstatoval Krajniak. Nezaměstnanost podle jeho slov klesá v každém kraji na Slovensku. Zdůraznil, že výrazně klesá iv okresech, které většinou bývají postiženy vyšší mírou nezaměstnanosti.

Generální ředitel Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny Karol Zimmer přiblížil, že ke konci března 2022 bylo na úřadech práce 85.676 volných pracovních míst. „V meziměsíčním srovnání nám to narostlo o 6658 míst. Standardně nejvíce jich je v Bratislavském kraji, nejméně v Košickém kraji,“ dodal.

Krajniak současně poukázal na to, že pracovní trh se bude muset přizpůsobit realitě, že ceny potravin a energií rostou. Očekává proto výrazné zvyšování platů na Slovensku v tomto a příštím roce.

V souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny Krajniak podotkl, že pomáhají obsadit pracovní místa, kde občané SR dlouhodobě už nechtěli pracovat. Vyčíslil, že 4519 odjezdců z Ukrajiny se statusem dočasného útočiště si k dnešnímu dni už našlo práci v SR. Na Slovensko podle ministra práce přišlo od vypuknutí konfliktu na Ukrajině již 347.301 lidí, z toho 123.581 bylo dětí.