Čína výrazně snížila v březnu dovoz LNG, dovoz LNG z Ruska byl však stabilní

0
426

To je zhruba stejný objem jako v březnu loňského roku, zatímco celkový dovoz LNG do země se v březnu meziročně pro vysoké spotové ceny snížil téměř o pětinu.
Čína dovezla minulý měsíc z Ruska více než 321.000 tun zkapalněného zemního plynu. To je zhruba stejný objem jako v březnu loňského roku, zatímco celkový dovoz LNG do země se v březnu meziročně pro vysoké spotové ceny snížil téměř o pětinu.

Čínská celní správa uvedla, že minulý měsíc dovezla Čína z Ruska celkem 321.380 tun LNG. Přibližně stejné množství dovezla iv březnu loňského roku, přitom celkový dovoz LNG meziročně klesl až o 17 % na 4,63 milionu tun. To je nejnižší dovoz LNG do Číny za poslední dva roky. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

V meziměsíčním srovnání se však objem dovozu z Ruska snížil, když v únoru dovezla Čína z Ruské federace téměř 400.000 tun. Podle Pekingu jsou březnové dovozy z Ruska výsledkem kontraktů podepsaných ještě před vypuknutím války na Ukrajině.

Čína dováží z Ruska LNG zejména z projektů na poloostrově Jamal v ruské Arktidě, v nichž mají podíly čínské státní firmy CNPC a CNOOC. V březnu však výrazně zvýšila dovoz LNG z projektu na ostrově Sachalin, známý jako Sachalin-2. Celkově z tohoto projektu dovezla minulý měsíc 190.000 tun, což ve srovnání s únorem znamená ztrojnásobení objemu. Projekt Sachalin-2 kontroluje ruský Gazprom, podíly v něm však mají jak japonské Mitsui a Mitsubishi, tak britsko-holandská společnost Shell.

Firma Shell však na začátku března informovala, že vzhledem k událostem na Ukrajině se stáhne ze všech ruských projektů. Na druhé straně Japonsko oznámilo, že rozsáhlý LNG projekt v Rusku opustit nehodlá, protože by to ohrozilo jeho energetickou bezpečnost.