Alternativní způsoby spoření: Které možnosti investování přinášejí více zisku než klasika?

0
120

Každý by si měl odkládat peníze stranou na horší časy. V době, kdy inflace roste rekordní rychlostí a zdražuje se prakticky všechno, na co pohlédneme, je budování pohotovostního polštáře stěžejní. Svůj objem zvětšuje například tak, že spoříte. A nezáleží na tom, jestli odkládáte do podílových fondů, akcií nebo důchodového spoření. Dnes se zaměříme na alternativní způsoby spoření.

Co je to vlastně spoření?

Zejména mladá generace si plete několik pojmů, a to investování, obchodování a spoření. Mluvíme-li o spoření, hovoříme o činnosti, při které nám vznikají úspory. Obnos peněz, který je připravený nám kdykoliv zachránit krk, pakliže to bude třeba. Finanční specialisté by jistě také dodali, že spořením vzniká majetek, případně kapitál.

Samozřejmě se na spoření můžeme dívat z různých úhlů pohledu. Definice se mění v závislosti na tom, jestli mluvíme o spoření běžném (běžného člověka) nebo jestli téma otevíráme ve spojitosti s ekonomickými jevy či celkové konverzaci zaměřené na ekonomii.

Zůstaňme však u spoření pro nás zásadního čili o zmiňované činnosti, která nám zajišťuje jistý obnos peněz, po němž saháme „v horších časech“.

Alternativní spoření přináší vyšší výnosy

Každý finanční poradce vám řekne, že v současné době existuje mnoho druhů spoření. Většina z nich se ubírá cestou dlouho prověřovaného a dobře známého čili například cestou důchodového nebo stavebního spoření. Z pohledu výnosového ale mluvíme o možnostech, které nepřináší tak vysoká procentuální zvýhodnění. Roční výnosy se mohou pohybovat od 1 % po 5 až 6 %, ale pokud se podíváme na další naše možnosti, budeme až překvapení tím, kam až se ono zvýhodnění může dostat.

Kupříkladu odkládání peněz do kryptoměn je dnes velký trend. Stoupajícímu počtu lidí, kteří se na vlnu Bitcoinu a dalších virtuálních měn dali, se však nemůžeme divit. Roční zvýhodnění se totiž (při dobrém stavu na trhu) dostává až do výšin několika desítek procent.

V této fázi se nám spoření lehce prolíná s investováním, případně obchodováním. V úvodu zmiňované pojmy se tak hezky v praxi setkávají.

Bitcoiny jako nejatraktivnější alternativní spoření

Z posledních výzkumů vyplývá, že právě Bitcoiny dokážou zaujmout valnou většinu těch, jež si tvoří svůj finanční polštář neboli finanční rezervu. Považujeme je za nejatraktivnější alternativní spoření, i když stejně jako jiné investiční instrumenty, i virtuální měny mají své negativní, stinné stránky. Například se jejich hodnota neustále mění. Ne však v horizontu několika let nebo měsíců, ale v horizontu klidně i několika málo minut. A to dostává spořivého člověka spíše do pořádného diskomfortu.

Mnozí lidé se domnívají, že do Bitcoinu nebo jiných kryptoměn investovat nesmí či nemohou, protože je příliš drahý. V současné době si však můžete koupit pouze malou část kryptoměny, ze které taktéž můžete stejně výhodně těžit. Záleží však na prostředníkovi, skrze kterého virtuální měnu zakoupíte. Každý má své podmínky a umožňuje investorovi či obchodníkovi něco jiného.

Spoření jako alfa a omega finanční nezávislosti

Alternativní spoření však není jediná cesta vedoucí k naplnění pohotovostního hotovostního polštáře. Cesta vede také zmiňovanými více známými a méně riskantními uličkami. Ve výsledku jde však jenom o jedno – nenechávat svým penězům volný průběh, ale starat se o ně svědomitě a vědomě. O tom celé spoření vlastně je.

Finanční odborníci se shodují na tom, že v současné nejisté době je více než kdy dřív vhodné udržovat svou rezervu v optimální výši, ať už se ukrývá na spořícím účtu nebo v investicích. Mylně se domníváme, že peníze odkládané stranou nám zajišťují bezproblémovou budoucnost v důchodovém věku. Jsou naší záchranou či spásou i nyní, kdy důchodový věk nám ani zdaleka neklepe na dveře.

Spoření rovná se parťák, který nám kryje záda. A díky kterému nebankovní půjčka není tím, po čem bychom sáhli v každém jednom problematickém momentu. Díky finanční rezervě si dovolíme marodit, nestresujeme se náhlým výpadkem příjmů, ať už by pramenil z předčasného ukončení pracovního poměru nebo z jiného důvodu.

Více důvodů, proč spořit pravděpodobně není třeba vyřknout. Co však stojí za zmínění, je fakt, že našemu spoření překáží nedostatečná finanční gramotnost. Lidé zkrátka nevědí, co mají se svými penězi dělat. Neuvědomují si, že neutracené peníze se v budoucnu hodí, nemusí se každý měsíc „otočit“. Neznalost však neomlouvá, a to ani v tomto případě.

Kolik si každý měsíc odkládat stranou?

S nákupem nutných spotřebičů nebo ukojením jiných potřeb vypomáhá online půjčka, kterou si můžete zřídit na https://razdvapujcka.cz/pujcka-online. Abyste však po ní nemuseli sahat častěji, než je zapotřebí, každý měsíc si ze svého příjmu něco málo odložte stranou. Podle finančních poradců stačí, když si odložíte 10 % ze svého příjmu. Jeví se vám to jako markantní částka? Nevadí, odkládejte si méně.

Ve výsledku totiž nejde o nic jiného než jen o to, abyste si něco dávali stranou. Ať už by to byla jenom tisícikoruna měsíčně. Jak se říká – „korunka ke korunce“. A v konečné fázi se vám na účtu objeví nemalý obnos, který bude navíc každoročně pozvednutý o procentuální výnos.

Před spořením si ujasněte, co od něho očekáváte. Jestliže toužíte po spoření dlouhodobém a neplánujete odložené peníze stranou v následujících 10 letech utratit, za zvážení stojí místo důchodového nebo stavebního spoření spíše investiční instrumenty nikoli typu kryptoměn, ale spíše akcií, podílových fondů, dluhopisů nebo ETF.