Eurasijská rozvojová banka chce odkoupit své dluhopisy za 200 milionů USD

0
391

Eurasijská rozvojová banka (EDB), jejímž většinovým vlastníkem jsou Rusko a Kazachstán, v úterý oznámila, že předložila nabídku na odkoupení svých eurobondů se splatností v roce 2022 až do výše 200 milionů USD (183,86 milionu eur).

Tento krok přichází poté, co významné mezinárodní ratingové agentury snížily rating EDB pro bezprecedentní západní sankce vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, která začala 24. února.

EDB, která je přítomna také v Bělorusku, Arménii, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, stanovila cenové rozpětí pro zpětný odkup eurobondů na 700 – 800 USD za 1000 USD jistiny.

„Účelem nabídky je umožnit nabízejícímu nabýt některé z jeho nesplacených dluhopisů za současné tržní ceny, což odráží likviditní pozici nabízejícího a je v souladu s jeho průběžnými cíli v oblasti řízení závazků,“ uvedla EDB v prohlášení.

EDB, která zajišťuje financování projektů v oblasti infrastruktury a průmyslových projektů, vydala v září 2012 10leté dluhopisy denominované v dolarech v hodnotě 500 milionů USD.

Ratingová agentura Fitch v březnu snížila rating EDB s odůvodněním, že odráží „vážné makrofinanční šoky vyplývající z mezinárodních sankcí“ v reakci na rozhodnutí Ruska vyslat na Ukrajinu své vojáky.