Spořitelna opět zvyšuje úrokové sazby hypoték

0
300
Business & Finance home loan mortgage.

Největší slovenská banka – Slovenská spořitelna – zvyšuje od čtvrtka (21. 4.) všechny úrokové sazby na hypotečních úvěrech. Důvodem je vývoj na mezibankovním trhu, kdy cena dlouhodobých zdrojů stoupá, uvedla ve středu Slovenská spořitelna. Banka naposledy zvyšovala úrokové sazby na hypotečních úvěrech od začátku dubna. Úprava sazeb se dotkne i spotřebních úvěrů. S pojištěním bude možné získat úvěr s úrokem od 6,49 % ročně.

Roční úroková sazba u hypotečních úvěrů s jednoletou fixací vzroste o desetinu procentního bodu (p. b.) na 0,89 % ročně, při tříleté fixaci se úrok zvýší na 1,49 % ze současných 1,09 %. Spořitelna výrazněji, o půl procentního bodu, upravuje sazbu i při fixaci na pět let, a to na minimálně 1,69% ao 0,6p. b. na 2,29 % se zvýší úroková sazba na hypotečních úvěrech s fixací na deset let. Rovněž o 0,6p. b. vzroste ze současných 2,09 % na 2,69 % úroková sazba při fixaci na 15 let.

Interest rate financial and mortgage rates concept. Hand putting wood cube block increasing on top with icon percentage symbol upward direction

Úroky jsou podle banky stále relativně nízké. Zároveň však platí, že letos je reálné očekávat další růst sazeb, je proto výhodnější volit delší fixace.

„Sazby komerčních bank na hypotékách se odvíjejí od mezibankovních tržních sazeb, a ty reagují růstem na stoupající inflaci po celém světě. Centrální banky ve středoevropském regionu se již dříve snaží tlumit inflační očekávání zvyšováním sazeb. Dělá tak i americká centrální banka Fed bude následovat i Evropská centrální banka,“ dodala hlavní ekonomka Slovenské spořitelny Mária Valachyová.