Množství vypálených destilátů v palírnách klesne asi o 40 procent

0
273

Množství destilátů vypálených v pěstitelských palírnách v Trenčínském samosprávném kraji (TSK) klesne v aktuální výrobní sezóně (1. 7. 2021 – 30. 6. 2022) asi o 40 procent. Informovala o tom mluvčí Celního úřadu v Trenčíně Renáta Peťovská.

„Aktuální výrobní období ještě není ukončeno, závisí zejména na množství vypěstovaného ovoce. Již nyní však lze konstatovat, že úspěšnost sezóny 2020/2021 se nebude opakovat. Odpovídají tomu i údaje o odvedené spotřební dani z lihu. V aktuálním výrobním období to bylo dosud 3,2 milionu eur z téměř 600.000 litrů čistého alkoholu, ale v předchozím výrobním období to bylo 5,4 milionu eur z téměř jednoho milionu litrů čistého alkoholu,“ uvedla Peťovská.

Jak dodala, v jednom výrobním období si jedna osoba na svou osobní spotřebu a na její domácnost může dát vyrobit 43 litrů čistého alkoholu (86 litrů 50procentního alkoholu) se zvýhodněnou sazbou 540 eur za hektolitr čistého alkoholu, (2,70 eura za litr 50% alkoholu). Vyšší množství destilátu již podléhá základní sazbě spotřební daně, která je dvojnásobná.

„Destilát se zvýhodněnou sazbou spotřební daně musí být použit pouze k vlastní spotřebě, nesmí být předmětem dalšího prodeje ani jiného uvádění na trh,“ zdůraznila mluvčí.

V TSK je aktuálně 59 pěstitelských palíren, což je z celkového počtu 247 palíren na Slovensku téměř čtvrtina. Pracovníci celního úřadu v případě neoprávněného uplatnění zvýhodněné daně začínají ve věci řízení. V aktuálním výrobním období zjistili 20 případů neoprávněného nadlimitního uplatnění zvýhodněné spotřební daně. V minulém výrobním období to bylo 123 případů.