Prezidentka odcestovala do Itálie, v Římě otevře byznys fórum

0
622

Kromě dvoustranných vztahů se budou jednání týkat i ruské invaze na Ukrajinu a jejích dopadů na Evropu, včetně potřeby snížení energetické závislosti na Rusku a urychlení zelené tranzice.

Součástí delegace prezidentky jsou proto i zástupci slovenských firem a institucí, které se zabývají zelenou tranzicí včetně energetiky a digitalizace. Prezidentka během návštěvy otevře byznys fórum slovenských a italských firem, kde bude prostor pro výměnu zkušeností a kontaktů státních, vědeckých a privátních subjektů působících v oblasti obnovitelných a udržitelných technologií. Zástupci slovenských firem a institucí navštíví také výzkumné laboratoře Národní agentury pro nové technologie, energetiku a udržitelný rozvoj a start-up centrum Univerzity LUISS.

Během návštěvy se sejdou i slovenští a italští právní experti na boj proti korupci a praní špinavých peněz v souvislosti s uplatňováním sankcí vůči Rusku. Tématem jejich vzájemného jednání budou mimo jiné zkušenosti ČR s vytvořením a fungováním registru konečných uživatelů výhod.

Během návštěvy prezidentka udělí státní vyznamenání Řád Bílého dvojkříže bývalému italskému premiérovi a předsedovi Evropské komise Romanu Prodimu.

Čaputová se zúčastní i slavnostní premiéře opery Tosca v divadle San Carlo v Neapoli, kterou bude dirigovat světoznámý slovenský dirigent Juraj Valčuha, který působí i jako hudební ředitel neapolské opery a od začátku aktuální sezóny je také hudebním ředitelem Houstonské filharmonie.