Všechny velké banky v eurozóně zvládnou odpisy aktiv na ruském trhu

0
298
Cetral Bank of Russia with flag

Všechny velké banky eurozóny jsou schopny zvládnout kompletní odepsání svých aktiv na ruském trhu a zároveň dále plnit kapitálové požadavky.
Všechny velké banky eurozóny jsou schopny zvládnout kompletní odepsání svých aktiv na ruském trhu a zároveň dále plnit kapitálové požadavky. Uvedl to ve středu předseda Rady Evropské centrální banky (ECB) pro dohled Andrea Enria.

Ruská invaze na Ukrajinu a následné sankce západních států vůči Moskvě přiměly evropské divize některých ruských bank ukončit činnost a evropské banky se zase stáhnout z ruského trhu, případně začít odchod plánovat. Podle Enriu expozice vůči ruskému trhu je koncentrována do devíti bank, i ty by však měly zvládnout ukončení přímých přeshraničních vazeb s ruskými bankami a odepsání aktiv v ruských divizích.

Jak řekl na půdě Evropského parlamentu, zmíněných devět bank by v případě odepsání svých aktiv zaznamenalo snížení kapitálu v průměru o 70 až 95 bazických bodů. Navíc ani jedna z nich by nezaznamenala výraznější škrty než na úrovni 200 bazických bodů.

Confident young man working on computer while staying late in the office

Enria dodal, že ECB pečlivě monitoruje dodržování sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko, zároveň však upozornil na nepřímá rizika vyplývající z války na Ukrajině, od zpomalení růstu ekonomiky až po výkyvy na komoditních trzích. Dohled ECB se týká celkem 115 největších bank eurozóny.