Rusko plánuje podpořit ekonomiku zhruba 300 miliardami

0
257

Rusko plánuje utratit na podporu ekonomiky zasažené bezprecedentními sankcemi západních států v přepočtu zhruba 30 miliard eur. Uvedl to v těchto dnech ruský ministr financí Anton Siluanov. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
Siluany v úterý (19. 4.) řekl, že Moskva plánuje uvolnit na podporu ekonomiky více než 2,5 bilionu rublů (29,90 miliardy eur). Rusko čelí zrychlující se inflaci, odlivu kapitálu a zároveň riziku platební neschopnosti poté, co západní země uvalily na Ruskou federaci po jejím útoku na Ukrajinu rozsáhlé sankce.

„Celková finanční podpora přesahuje 2,5 bilionu rublů. Zahrnuje rozpočtové prostředky, Fond národního bohatství a daňové pobídky, které jsme přijali,“ řekl Siluanov.

Letos bude Rusko schopno uvolnit zhruba 6 bilionů rublů na financování rozpočtových výdajů a obsluhu dluhu poté, co vláda pozastavila platnost rozpočtových pravidel, na jejichž základě dodatečné příjmy z exportu ropy a plynu směřovaly do státní pokladny, uvedla v úterý ruská univerzita HSE.
Avšak v případě, že sankce omezí možnosti Ruska prodávat ropu a plyn do zahraničí, bude tato částka podstatně nižší, dodala HSE.

Zahraniční sankce do dnešních dnů zmrazily Rusku devizové a zlaté rezervy v objemu přibližně 300 miliard USD (277,70 miliardy eur). To je téměř polovina z hodnoty rezerv, které mělo Rusko na začátku invaze na Ukrajinu.