Ceny ropy se vrátily k růstu, cena Brentu se pohybuje nad 108 USD/barel

0
249
Caucasian oil hands are folded in a bowl of oil. Oil spill. Environmental pollution. an environmental disaster. Copy space. High quality photo

Ceny ropy se po výrazném poklesu ke konci předchozího obchodování vrátily k růstu, přičemž cena ropy Brent vzrostla nad 108 USD za barel (159 litrů). Úterní obchodování (19. 4.) výrazně ovlivnila zhoršená prognóza vývoje světové ekonomiky ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF), ve středu však na trhy opět začaly působit obavy z omezení dodávek ropy z Ruska a Libye. Navíc, podle předběžných odhadů zásoby ropy ve Spojených státech za minulý týden nečekaně klesly. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters a údajů agentury Bloomberg.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v červnu dosáhla do 7:13 SELČ 108,50 USD (100,44 eura) za barel. Oproti předchozí uzávěrce to znamená růst o 1,25 USD (1,17%).

Cena americké lehké ropy WTI s květnovým kontraktem (exspiruje ve středu) dosáhla 103,70 USD/barel. Ve srovnání s předchozí uzávěrkou to představuje růst o 1,14 USD nebo 1,11 %.

V úterý klesly ceny v obou případech o více než 5 %. Trhy tak reagovaly na nejnovější prognózu vývoje světové ekonomiky ze strany MMF. Ten zhoršil původní odhad letošního růstu globální ekonomiky o téměř celý procentní bod. Zatímco v lednové prognóze počítal s růstem, v letošním roce o 4,4 %, nově očekává růst na úrovni 3,6 %. Důvodem je podle fondu invaze Ruska na Ukrajinu, přičemž zároveň varoval, že inflace představuje v současnosti nebezpečí pro mnohé země světa.

„Úterní výprodej v reakci na revizi prognózy MMF byl pravděpodobně přehnaný,“ řekl Warren Patterson, šéf komoditních strategií banky ING. Jak dodal, rizika jsou podle něj stále vysoká, zejména v souvislosti s plánovým zákazem dovozu ruské ropy, jakož i možnými dalšími výpadky vývozu ropy z Libye.

Barrels of oil, The concept of rising oil prices. The arrow of oil indicates the price. Business concept. Mixed media

Na ceny částečně zapůsobily také informace z USA o poklesu zásob ropy za minulý týden. Jak uvedl ve svém odhadu Americký ropný institut (API), ropné zásoby ve Spojených státech klesly v minulém týdnu o 4,5 milionu barelů, zatímco analytici očekávali jejich zvýšení. Přesné informace o vývoji ropných zásob zveřejní ve středu odpoledne americké ministerstvo energetiky.