EU podpořila Německu pomoc za 20 miliard eur pro firmy v kontextu ruské invaze

0
295

Evropská komise (EK) ve středu schválila Německu schéma státní podpory ve výši 20 miliard eur na podporu společností aktivních ve všech odvětvích hospodářství v kontextu ruské invaze na Ukrajinu. Informuje zpravodaj TASR.

Komise upřesnila, že uvedený režim byl schválen v rámci prozatímního krizového právního rámce o poskytování státní podpory přijatého dne 23. března 2022.

Výkonná místopředsedkyně EK odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová v této souvislosti uvedla, že programem ve výši 20 miliard eur Německo podpoří společnosti ve všech sektorech ekonomiky, které byly ovlivněny současnou krizí a souvisejícími sankcemi EU. Podle jejích slov jde o důležitý krok ke zmírnění ekonomických dopadů ruské války proti Ukrajině.

Německo oznámilo eurokomisi schéma až do výše 20 miliard eur, která je zaměřena na podporu společností postižených v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. a následnými odvetnými sankcemi EU. V rámci tohoto režimu budou oprávnění příjemci moci získat omezené částky podpory v kterékoli z těchto forem: přímé granty; daňové nebo platební výhody; vratné zálohy; záruky; půjčky; vlastní kapitál; hybridní financování.

Business woman making plans with somebody, shaking hands.

Komise zjistila, že německý systém je v souladu s podmínkami stanovenými v prozatímním krizovém rámci. Podpora totiž nepřesáhne 35.000 eur na příjemce působícího v prvovýrobě zemědělských produktů, v odvětvích rybolovu a akvakultury a 400.000 eur pro firmy působící v ostatních sektorech ekonomiky, a bude poskytnuta nejpozději do 31. prosince 2022.

Exekutiva EU dospěla k závěru, že navržený systém je nezbytný, vhodný a přiměřený k nápravě vážné poruchy v hospodářství členského státu Unie a na tomto základě schválila uvedené opatření podle pravidel EU o státní podpoře.