Německé ekonomice hrozí hluboká recese

0
298

Hamburský institut pro světovou ekonomiku (HWWI) z důvodu války na Ukrajině zhoršil vyhlídky německé ekonomiky a varoval před nebezpečím hluboké recese.

Navíc omikronový varianta nadále narušuje části výroby a logistiky, uvedl vědecký šéf HWWI Michael Berlemann. Na začátku roku očekávané oživení podle něj přerušila válka na Ukrajině.

„Musíme konstatovat, že německý hrubý domácí produkt zřejmě klesl iv prvním kvartálu 2022,“ uvedl Berlemann. Jelikož HDP si pohoršil iv posledním čtvrtletí 2021, „podle definice se nacházíme v recesi“.

Další nejistotu vyvolávají hrozící embarga na ruskou ropu a plyn. „V případě pokračující války na Ukrajině a nárůstu vzájemných sankcí hrozí nebezpečí hluboké recese.“

Navíc se tak brzy nezmenší inflační tlak, který je podporován zdražováním energií a komodit. Berlemann upozornil, že na spotřebitelských cenách se to projeví se zpožděním přibližně tří měsíců. „V příštích měsících budeme nadále svědky prudkého růstu cen finálních výrobků.“ V této situaci je žádoucí, aby Evropská centrální banka ukončila svou ultra uvolněnou měnovou politiku a zabránila roztočení inflační spirály.