Zlato je jako chameleon

0
289

Zlato je spíše komodita, investice nebo platební prostředek? Zlato je chameleon. Mění se podle prostředí. Někdy se chová jako komodita, když cena zlata sleduje růst a pokles komoditních indexů. Jindy lze považovat za investici do bezpečného přístavu. Soutěží s akciemi a dluhopisy o pozornost investorů. Čas od času přebírá zlato roli nejstabilnější dlouhodobé formy peněz, jakou kdy svět znal.

Pojďme se nejprve podívat na zlato a komoditu. Zlato se obchoduje na komoditních burzách a má tendenci být součástí komoditního odvětví. Obecně se říká, že zlato je komodita. Ale není to docela tak. Komodita je druh nějaké látky. Může být zemědělská nebo minerální nebo pocházet z různých zdrojů, ale je to látka, která vstupuje do něčeho jiného. Měď je komodita, kterou používáme při výrobě trubek. Řezivo je komodita, kterou používáme ve stavebnictví. Železná ruda je komodita, kterou používáme k výrobě oceli. Zlato v podstatě není dobré na nic jiného než na peníze. Lidé netěží zlato, protože ho potřebují kosmonauti, nebo aby z nich vyráběli ultratenké dráty. Zlato se používá také pro tyto účely, ale to je velmi malá část jeho aplikace. Přestože zlato není komodita, někdy se obchoduje jako komodita.

Pokud jde o investici, pravděpodobně je to nejběžnější použití zlata. Lidé často říkají: „investuji do zlata“, ale tím nemyslí zlato jako investici. Cena za unci je vyjádřena v dolarech a může stoupat. Tato návratnost je ale spíše funkcí dolaru než funkcí zlata. Jinými slovy, pokud dolar oslabí, jistě se zvýší dolarová cena zlata. Pokud bude dolar silnější, cena zlata v dolarech může klesnout. Ale unce zlata bude vždy jen uncí zlata. Pokud mám dnes unci zlata a vložím ji do skříně, za rok vytáhnu stále jen unci zlata.

Zlato je jako chameleon

Jednou z kritik zlata je, že nenese žádný výnos. Ale ani nemůže, protože se jedná o peníze. Dolarová bankovka nemá žádný výnos, je to jen dolarová bankovka, jako je zlatá mince zlatou mincí. Chcete-li výnos, musíte riskovat. Můžete vložit svůj dolar do banky a banka vám může zaplatit mírný úrok, ale už to nejsou peníze. Lidé považují své peníze v bance za peníze, ale ve skutečnosti to peníze nejsou. Je to nezajištěný závazek občas platební neschopné finanční instituce. Riziko v tomto případě může být nízké, ale existuje, proto získáte návratnost. Samozřejmě můžete riskovat na akciovém trhu nebo na dluhopisových trzích a získat vyšší výnosy nebo ztráty. U zlata nic takového nehrozí, neriskujete a nemáte návratnost.

Roli zlata jako platebního prostředku je pro investory obtížné pochopit, protože se už desetiletí nepoužívá jako peníze. Ale v posledních letech se paradoxně chovalo spíše než peníze než komodita nebo investice. Konkuruje fiat penězům centrálních bank při přerozdělování aktiv globálními investory. Je to velká věc, protože to poukazuje na skutečnost, že lidé z celého světa začínají ztrácet důvěru v jiné formy peněz, přestávají věřit dolarům, eurům, juanům či librám. Zlato se stává silným soupeřem v dostizích mezi různými formami peněz.