Je nejvyšší čas, aby vláda představila řešení růstu cen

0
342

Je nejvyšší čas, aby vláda představila své řešení v souvislosti s pokračujícím růstem cen, zdůraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podle analytiků růst cen nejvíce ukrojí z rozpočtů nízkopříjmových domácností.

Na dvoucifernou meziroční inflaci 10,4 procenta z března upozornil Institut finanční politiky Ministerstva financí SR už před několika dny. Situace, která byla v důsledku pandemie onemocnění COVID-19 a růstu cen energií, se po ruské invazi na Ukrajinu ještě zhoršila. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenává Slovensko poprvé po 22 letech. Nejvíce rostly ceny energií, bydlení a potravin.

„Za posledních pár měsíců neprošel snad ani jeden týden, kdy bych nutnost vlády jednat a pomoci v této situaci občanům, zejména rodičům samoživitelům, nízkopříjmovým důchodcům či rodinám s více dětmi, nepřipomněla. Povinnost pomoci opakovaně, adresně a v dostatečné výši tak, aby lidé , kteří už dnes žijí z ruky do úst, se nepropadli ještě víc a nepřišli io bydlení,“ konstatovala prezidentka na sociální síti.

Dobrým nástrojem by podle ní byla opakovaná adresní dávka – příspěvek na bydlení – která by pomohla s růstem cen bydlení pro nejvíce zranitelné skupiny a současně by „nespustila inflační spirálu jako neadresná opatření typu snižování DPH nebo plošné vyplácení jednorázových příspěvků.“