Euro se v úterý mírně posílilo

0
237
Different Euro banknotes top view

Společná evropská měna se v úterý mírně posílila. Pozdě odpoledne se prodávala po 1,0801 USD, tedy o něco výše než ráno.

Evropská centrální banka (ECB) stanovila v úterý odpoledne referenční kurz na 1,0803 (ve čtvrtek: 1,0878) USD/EUR. To znamená, že dolar stál 0,9257 (0,9193) eura.

Úterní obchodování na devizovém trhu bylo relativně klidné, nebyly totiž zveřejněny žádné významné makroekonomické údaje. Trh se aktuálně soustředí na rozdílné reakce ECB a americké centrální banky (Fed) na vysokou inflaci. Zatímco ECB váhá a jen pomalu ukončuje extrémně uvolněnou měnovou politiku, Fed už v březnu spustil cyklus zpřísňování, přičemž v květnu se očekává další zřejmě razantnější zvýšení sazeb.

Šéf saintlouiského Fedu James Bullard v pondělí (18. 4.) nevyloučil, že centrální banka může zvýšit klíčovou sazbu až o 0,75 procentního bodu, i když takové prudké zpřísnění nepovažuje za „základní scénář“. Proto se euro dostalo v pondělí pod tlak. V úterý se však opět zotavilo.

Money of European Union. European euro bills. EUR banknotes. 50 euro. Business, finance, news background.

Více než euro reagoval na posílení dolaru japonský jen. Jeho pád se zrychlil a vůči dolaru se dostal na 20leté minimum. Japonská centrální banka (BoJ) totiž na rozdíl od Fedu pokračuje v extrémně uvolněné měnové politice. Inflace v Japonsku je však podstatně nižší než v USA.