Úrokové sazby na hypotečních úvěrech jsou v současnosti nižší než ty, za které si půjčují stát či banky. Naznačuje to, že hypotéky budou muset dále dražit iv nejbližším období, upozornil v úterý makroekonom VÚB Michal Lehuta. Obdobná situace vyšších úroků na státním dluhu než na hypotékách u nás dosud nakrátko nastala jen po pádu vlády pro spor o eurové koncem roku 2011.
„Dlouhodobé úrokové sazby, za které se financuje slovenský stát, ale třeba i banky, od začátku roku narostly už o více než procentní bod. Tím předběhly komerční retailové sazby, například na hypotékách, které bývají běžně vždy vyšší,“ přiblížil Lehuta. Zatímco výnosy desetiletých státních dluhopisů v dubnu vystoupily již nad 1,5 % a jsou nejvyšší od roku 2014, úrokové sazby na hypotékách jsou i po zvyšování více finančními ústavy v průměru stále jen těsně nad jedním procentem.
Stát si v současnosti půjčuje peníze v průměru na 8,4 roku, přičemž obecně platí, že krátkodobé úroky bývají nižší než dlouhodobé. Průměrná úroková sazba státu je tak v současnosti o něco nižší než na desetiletých dluhopisech. „No když si začátkem měsíce vláda prostřednictvím Agentury pro řízení likvidity a dluhu (Ardal) půjčovala až na 46 let, přislíbila každý rok investorům platit v průměru až 2,22%,“ přiblížil Lehuta.
Na druhé straně mediánová fixace úvěrů na nemovitosti je tříletá a banky hypotéky financují například takzvanými krytými dluhopisy s podobnou, o něco delší mediánovou splatností než tři roky. Proto mohou být tříleté úrokové sazby o něco nižší než desetileté. Podobně rychle jako na státních dluhopisech však v eurozóně šly vzhůru i úroky z takzvaných úrokových swapů včetně tříletých, které jsou referenční hodnotou pro požadované výnosy bankovních dluhopisů. Proto by při pokračování současných cen nákladů a hypoték banky při úvěrování nevydělávaly, ale předělávaly.
„Jelikož v hypotékách spatřovat vůči tržním sazbám určité zpoždění, při obratu dlouhodobého trendu poklesu úroků směrem vzhůru jde o zcela přirozený, byť jen dočasný jev. I když dosud téměř neexistující,“ dodal Lehuta.