Založte dítěti bankovní účet a naučte ho hospodařit s penězi

0
212

Přemýšlíte, jestli budete dítěti dávat kapesné? Nebo si lámete hlavu, jak začít pracovat na jeho finanční gramotnosti? Jednou z elegantních variant, jak lišácky vyřešit spoustu otázek týkajících se dětí a peněz, je dětský bankovní účet. Nevěříte? Pojďte si přečíst víc!

Žijeme v bezhotovostní době

Ať se nám to líbí nebo ne, naše společnost ve velkém přechází na bezhotovostní platby kartami. Možná si ani vy sami nevzpomenete, kdy jste museli naposledy vybírat z bankomatu. Většina z nás platí kartou, mobilem nebo dokonce jen chytrými hodinkami. Je to jednoduché a rychlé – žádné přehrabování mincí a bankovek před frontou dalších zákazníků, kteří netrpělivě přešlapují a významně si odkašlávají.

Dodržíme-li navíc veškerá bezpečnostní pravidla, mají bezhotovostní platby řadu výhod. Mezi ně patří například dokonalý přehled o tom, kde, za co a jak často své peníze utrácíme. Snadnější je také řešení rodinných financí.

A ještě jedna věc s bezhotovostními platbami souvisí: Častokrát u sebe nemáme fyzicky doslova ani korunu. Když potom chceme dát dětem slíbené kapesné, vyžádá si to občas právě i onu cestu do bankomatu. Přitom to má jednoduché řešení.

Založte dítěti vlastní bankovní účet

Někdo si možná řekne, že děti žádné bankovní účty nepotřebují. Na to přece mají času dost! Ještě budou všude jen mávat kartou a utrácet, kudy budou chodit. Opak je ovšem pravdou. Díky vlastnímu účtu se dítě naučí spoustu užitečných dovedností, které v budoucnu jako když najde. Jaké jsou výhody dětských účtů?

  • Finanční gramotnostTuto výhodu jsme už zmínili. Dítě se začne úplně přirozeně učit o tom, jak vůbec finance fungují. Pochopí, že hodiny matematiky mají také praktické využití a bude si postupně zkoušet, jak s penězi zacházet.
  • Větší sebedůvěraSvěříte-li dítěti do rukou vlastní účet a platební kartu, předáváte mu velkou zodpovědnost. Říkáte mu tím, že mu věříte (byť samozřejmě nad dětským účtem máte úplný přehled také vy).
  • Vaše kontrola nad financemi dítěteJe to tak, ve skutečnosti nad penězi vašeho dítěte máte díky účtu mnohem větší přehled, než kdybyste mu dávali kapesné v mincích a bankovkách. Nemyslíme tím, že budete každou chvíli sledovat, jestli si někde nekoupilo žvýkačku.Pokud ale je potřeba, můžete účet kontrolovat a třeba s dítětem o jeho finančním plánování promluvit, nastavovat limity pro jednotlivé platby nebo třeba i výběry z bankomatů. Velkým plusem je také větší bezpečnost. Jestliže dítě kartu ztratí, můžete ji nechat okamžitě zablokovat a o žádné peníze tak nepřijdete.
  • Příležitost mluvit spolu o penězíchZní to možná banálně, ale právě zdánlivě obyčejné rozhovory o tom, co kde a proč si dítě koupilo, ho učí s penězi nakládat. Když má peněz dostatek, ukažte mu, jak si může spořit. Pokud se mu peněz nedostává, můžete probrat téma dluhů.Když bude vědět, co ho do dluhů může dostat, snáz se toho vyvaruje. Bude-li znát pojmy jako hypotéka nebo nebankovní půjčka a co si při půjčování peněz ohlídat, rozhodně se mu to v životě neztratí. Platí ovšem jednoduché pravidlo: nenakládejte na děti víc, než jsou v danou chvíli schopné vstřebat. Šestiletého prvňáčka nejspíš řeči o dluzích příliš nezaujmou.

Jaké jsou podmínky pro založení dětského účtu?

Pro založení dětského účtu potřebujete zpravidla rodný list dítěte a váš občanský průkaz coby rodiče (případně občanský průkaz jiného zákonného zástupce). Účet jako takový můžete dítěti založit téměř ihned, ovšem platební kartu mu banka vydá až po osmém roce věku. Dříve to ostatně nemá pro děti valný význam – u dětských účtů nebývají vysoké úroky a dokud se dítě neorientuje v číslech a počítání, je spíše lepší ještě vyčkat.

Většina bankovních institucí nechává dítě vybrat obrázek na kartě. Banky jdou s dobou a často už ani pro založení účtu nemusíte na pobočku osobně, stačí vše vyřídit z pohodlí domova online.

Jakmile dítě dosáhne plnoletosti, převede banka jeho účet jednoduše na plnohodnotný účet pro dospělé a rodiče nad účtem ztrácí kontrolu. Rozhodne-li se váš potomek studovat na vysoké škole, není žádný problém účet přetvořit na studentský (který většinou skýtá řadu výhod).

A jak je to s limity a platbami? Banky mívají často nastavené základní limity pro platby a výběry z bankomatů, ale rodiče je mohou samozřejmě upravovat podle vlastního uvážení. Od patnáctého roku věku se podmínky většinou mění a větší kontrolu nad účtem získává dítě. Může platit mobilem nebo chytrými hodinkami a zadávat platební příkazy. Pak už nezbývá než doufat, že se s vámi poradí, pokud bude tápat, a že stránky https://proficredit.cz/pujcka-ihned si bude prohlížet jen ze zájmu o studium finančnictví.

U koho účet založit?

Sto lidí, sto chutí. Vedení účtu bývá u většiny bank zdarma, stejně jako měsíční výpisy. Některé banky nabízejí dokonce finanční bonus, pokud si účet založíte právě u nich. Vždy si však pečlivě projděte veškeré podmínky, než se definitivně rozhodnete.

Řada rodičů se rozhodne pro účet u vlastní banky. Zkrátka proto, že už jsou zvyklí na její internetové bankovnictví a převody peněz bývají v rámci jedné instituce snazší.

Ať se rozhodnete jakkoli, založení dětského účtu ocení obě strany – vy i dítě. Je to jen malý krůček, který nestojí příliš úsilí, ale v budoucnu se vám určitě v dobrém vrátí.